Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Jak pielęgnować drzewka bonsai?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Bonsai to piękne miniaturowe drzewka hodowane w płaskich naczyniach. Sztuka uprawiania, a głównie kształtowania takich roślin wywodzi się z Chin, ale do perfekcji opanowali ją Japończycy, do których drzewka bonsai trafiły około 800 lat temu.
Kiedyś drzewa w pojemniku były synonimem luksusu, dzisiaj osiągane przez bonsai ceny nie są wygórowane, więc każdy z nas może być właścicielem lasu drzew w skali mikro.

Jak powstaje bonsai?

Do hodowli bonsai używa się gatunków drzew liściastych i iglastych. Najbardziej popularne to: dęby, wiązy, sosny, jałowce, świerki, cisy.

Wyhodowanie drzewka o niskim wzroście ale grubym pniu wymaga wielu lat, nawet dwudziestu. Do celów komercyjnych dość często wykorzystuje się drzewka szczepione na podkładkach z poplątanych korzeni lub pniach. Takie bonsai nie są trwałe, trudno je formować, więc do realizacji pasji tworzenia bonsai raczej się ich nie poleca.

Prawdziwe bonsai zaczyna się od cięcia drzewa mającego około dwóch metrów. Systematyczne cięcie przyczynia się do miniaturyzacji korony drzewa, a ograniczanie pojemności podłoża hamuje rozwój systemu korzeniowego. Po latach cierpliwego przycinania, przesadzania, nawożenia otrzymujemy roślinę ukształtowaną według naszego pomysłu albo na wzór wybranego stylu obowiązującego w świecie bonsai.

Pielęgnacja bonsai w różnych porach roku

Przy pielęgnacji bonsai należy wziąć pod uwagę biologię roślin ściśle związaną z porami roku.

Wiosną i latem drzewa przeżywają okres intensywnej wegetacji. To czas cięcia, częstego nawożenia oraz podlewania, szczególnie w upalne dni. Wiosną należy także wymienić podłoże. Najlepiej użyć mieszanki gruboziarnistego piasku z gliną i torfem.

Jesienią bonsai szykują się do odpoczynku, ale nie zrzucają liści. Nadal należy dbać o właściwy poziom wilgotności podłoża oraz nawozić, jednak rzadziej, niż wiosną i latem.

Zima to czas maksymalnego spowolnienia procesów życiowych. Ograniczamy podlewanie, choć w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem należy uważać, aby nie doszło do przesuszenia. Nie nawozimy.

Przez cały rok drzewko powinno stać w miejscu dobrze naświetlonym, ale nie w pełnym słońcu. Światło powinno być rozproszone, więc najlepszym stanowiskiem jest półka oddalona od okna. Jeśli bonsai ma stać na parapecie to najlepsze są okna z wystawą na wschód lub północ.

Bonsai ceny drzewek w sklepach ogrodniczych

Bonsai to świetny pomysł na prezent. Jednak nie kupujmy drzewka osobom, które często podróżują lub takim, które nie mają choćby odrobiny ogrodniczego zacięcia. Drzewko w pojemniku wymaga niewielkich nakładów pracy i nieco czasu, więc ci, którzy zapominają lub nie potrafią dbać o rośliny długo się takim prezentem nie nacieszą.

Jeśli chodzi o bonsai ceny najwyższe będą w okresie wegetacji – wiosną i latem. Jesienią można trafić na okazje – przeceny i promocje, gdyż wielu ogrodników woli sprzedać bonsai po niższej cenie, niż dbać o nie w trudnym okresie zimowym.

Zima to nie jest najlepszy czas na zakup drzewka. Już sam transport ze sklepu do domu może przy niekorzystnych temperaturach zewnętrznych uszkodzić roślinę, ale w tym czasie ceny bonsai są na pewno bardzo korzystne.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Bonsai.

Comments are closed.