Ad
Ad
Ad
Zdrowie i uroda

Czy przeszczep włosów ma sens?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy przeszczep włosów jest zabiegiem, na który warto się decydować. Zazwyczaj omawiana procedura kojarzy się z dużą ingerencją na skórze, zastosowaniem skalpela, długo gojącymi się ranami, czy bliznami. Obecny rozwój technologiczny umożliwia przeprowadzenie tego zabiegu w sposób, który skraca czas potrzebny na rekonwalescencję, a w przeszczepie stosuje się zaawansowane, specjalistyczne mikronarzędzia. Jakie są korzyści płynące z transplantacji włosów? Kiedy ma sens poddanie się tej procedurze?

Korzyści dotyczące przeszczepu włosów

Obecnie bardzo często można spotkać się z możliwością skorzystania z przeszczepu wchodzącego w zakres medycyny estetycznej, którego dokonuje się metodą ekstrakcji. W tym przypadku nie pobiera się drobnego paska skóry z tyłu głowy, który był przeważnie dzielony na mniejsze fragmenty w celu przygotowania graftów do przeszczepu. Ekstrakcja wiąże się z zastosowaniem mikronarzędzi, które ułatwiają wyjmowanie mieszków z obszaru dawczego. Następnie są one transplantowane w obszar docelowy. Służy do tego narzędzie, które z jednej strony wykonuje minimalne, drobne, precyzyjne nacięcie, a jednocześnie wprowadza do otworu graft bez jego uszkodzenia. Dzięki temu w miejscu zabiegowym pojawiają się jedynie niewielkie strupki, które muszą zagoić się same. Odpadają przeważnie w ciągu kilku dni.

Rezultaty zabiegu

Jedną z pierwszych kwestii są oczywiście rezultaty przeszczepu włosów. Przykładowo, jeżeli pacjent boryka się z łysieniem androgenowym, wtedy najczęściej włosy wypadają na czubku głowy i tworzą coraz to większe zakola. Po bokach włosy są odporne na zmiany hormonalne. Ich pobranie i transplantacja przyniesie zatem trwałe efekty.

Naturalny wygląd

Drugi aspekt to wszczepianie graftów w taki sposób, by uzyskać jak najbardziej naturalne rezultaty. To sprawia, że włosy nie wyglądają sztucznie i dobrze prezentują się przy obecności pozostałego owłosienia.

Samopoczucie pacjentów

Na przeszczep najczęściej decydują się osoby, które ze względu na duże przerzedzenie fryzury lub łysienie gorzej czują się we własnym ciele i unikają kontaktów społecznych. Można zatem powiedzieć, że transplantacja poprawia ich pewność siebie, wpływa na samoocenę i wygląd.

Kiedy można rozważyć wykonanie przeszczepu włosów? Łysienie androgenowe

Omawiana procedura będzie miała sens np. u pacjentów z łysieniem androgenowym. Jest to schorzenie, które powoduje ubytek owłosienia nadwrażliwego na męski hormon, jakim jest testosteron. Jego oddziaływanie na włos powoduje zmniejszanie się mieszka włosowego, jego osłabnięcie, a to z kolei prowadzi do jego zaniku i wypadania włosów. Duży wpływ na występowanie łysienia androgenowego ma wspomniany hormon. 

 

W przypadku tej przypadłości można zdecydować się na zabiegi medycyny estetycznej wzmacniające i odżywiające włosy, jak mezoterapia igłowa i mikroigłowa. Gdy jednak włosy już wypadną, rozwiązaniem może okazać się przeszczep. Są w nim wykorzystane włosy odporne na działanie hormonów, dlatego nie będą wypadać z tego powodu.

 

Trzeba jednak mieć na uwadze, że przeszczep eliminuje objawy łysienia, ale nie jest sposobem leczenia omawianego schorzenia. Dlatego warto pamiętać o nieustannym kontakcie z lekarzem prowadzącym.

Urazy mechaniczne

Przeszczep włosów może mieć sens także w sytuacji, gdy ich wypadanie ma związek z urazami mechanicznymi, czy wypadkami. Taka procedura kierowana jest też do osób, które straciły włosy w wyniku oparzeń lub dużego napromieniowania skóry.

 

Zdarza się również, iż w wyniku różnych chorób, leczenia lub przebytych infekcji skórnych włosy wypadają. Po całkowitym wyleczeniu pacjent może zauważyć ubytki w owłosieniu. W takiej sytuacji też można rozważyć przeszczep.

 

Jeśli masz pytania na temat przeszczepu włosów, a także chcesz się dowiedzieć, czy w Twoim przypadku taka procedura będzie miała sens, możesz umówić się na konsultację z lekarzem w Klinice Novoderm w Łodzi. Uzyskasz wyczerpujące odpowiedzi, a w razie potrzeby omówisz plan dalszego działania i postępowania z lekarzem.

Comments are closed.