Ad
Ad
Ad
Dom i wnętrze

Niwaki – cechy charakterystyczne

Pinterest LinkedIn Tumblr

Egzotyczny i unikalny ogród marzy się wielu posiadaczom zarówno przydomowych terenów zielonych, jak również wypoczynkowych ogródków działkowych. I chociaż osiągnięcie to wydaje się trudne w realizacji, to jednak nie jest niemożliwe. Wbrew pozorom uzyskać egzotyczny efekt jest prościej aniżeli można byłoby przypuszczać.

Drzewka niwaki – co to takiego?

Od niedawna coraz większą popularnością cieszą się niwaki. Czym jednak są, wie niewielkie grono osób? Zaś całe rzesze ludzi mylnie myli je z drzewkami bonsai, którym egzotycznego stylu również odmówić nie sposób.

Mówiąc o roślinach nazywanych niwakami, mówi się o drzewach formowanych, które zasadza się bezpośrednio w ziemi gruntowej. Jednakże ze względu na wygląd oraz sposób pielęgnacji mocno przypomina drzewka bonsai. Jest to najprawdopodobniej jedna z przyczyn, dla których rośliny te są notorycznie ze sobą mylone.

Drzewko bonsai jest jednak rośliną doniczkową, którą ozdobnie stawia się na blacie biurka bądź stolika. Zatem już w tym momencie pojawia się radykalna różnica pomiędzy ozdóbkami ogrodniczymi niewielkich rozmiarów, a drzewami o egzotycznej ekspozycji. Słowo niwaki bowiem przy rozbiciu na poszczególne człony i ich przetłumaczeniu na nasz ojczysty język, oznacza drzewo ogrodowe.

Razem czy jednak osobno

Dla osób zajmujących się ogrodnictwem nasuwa się kilka istotnych pytań związanych z ogrodowymi drzewkami formowanymi. Jakie gatunku doskonale odegrają rolę formowanych drzewek? W jaki sposób je pielęgnować? Jak sadzić, a także czy powinny rosnąć w skupisku, czy lepiej jednak osobno?

Jako że bez względu na sposób patrzenia, drzewka formowane są ozdobami, zaznaczyć należy, że lubią samotność. Działa to trochę na zasadzie skupiania uwagi na sobie, a przede wszystkim skupiania wody z gruntu oraz wszelkich niezbędnych do odpowiedniego wzrostu minerałów.

Charakterystyczną cechą dla niwaków są specyficzne kształty. Dlatego wzorując się na japońskich ogrodach, to nie ilość jest istotna, lecz uzyskany na końcu efekt. Drzewa bowiem są charakteryzowane na starsze aniżeli w rzeczywistości poprzez szereg rozmaitych zabiegów.

Jakie drzewa sprawdzą się jako niwaki?

Podobno najlepiej formuje się iglaki, gdyż w okresie zimowym pozostają one zielone. Co więcej, zdecydowana większość drzew iglastych nie zrzuca na zimę liści, czyli igiełek, przez co prezentują się świetnie przez okres całego roku. Najczęściej poleca się wykonanie niwaków z sosny bądź jałowca.

Aktualnie nie ma większych ograniczeń przy formowaniu drzew ogrodowych. W związku z tym nie tylko wymienione wyżej gatunki sprawdzają się w roli ozdób ogrodowych, ale też żywotnik czy modrzew.

Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.

Comments are closed.