Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Czym jest obowiązek minimalizacji szkody?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wielu poszkodowanych w wyniku zdarzeń losowych lub wypadków drogowych dopiero od swojego ubezpieczyciela dowiaduje się, czym jest obowiązek minimalizacji szkody. Firmy ubezpieczeniowe powołują się na niego i pomniejszają kwotę wypłacaną w ramach ubezpieczyciela. Warto zapoznać się z tym zagadnieniem, by – gdy pojawi się szkoda komunikacyjna – nie stracić pieniędzy z tytułu ubezpieczenia.

Przepisy prawa o obowiązku minimalizacji szkody

Obowiązek minimalizacji szkody (inaczej obowiązek współdziałania) regulowany jest w kodeksie cywilnym. W praktyce wynika z niego, że ubezpieczony po wystąpieniu szkody ma obowiązek zrobić wszystko, by w wyniku jej konsekwencji nie obciążać nadmiernie ubezpieczyciela.

Z jednej strony przepisy te mają likwidować pole do nadużyć, bo wyłudzenia z tytułu ubezpieczeń nie należą do rzadkości. Z drugiej jednak wielu ubezpieczonych, którzy zachowują się uczciwe traci, bo przepisy są niejasne.

Obowiązek minimalizacji szkody w praktyce

Kierowca, który czasowo utracił pojazd w wyniku szkody komunikacyjnej, oddaje samochód do warsztatu. Umowa z ubezpieczycielem nie precyzuje, jaki ma to być warsztat (czasem ubezpieczenie dotyczy napraw z użyciem oryginalnych części lub zamienników). Poza tym ma prawo wynająć samochód zastępczy.

Zdarza się, że firmy ubezpieczeniowe kwestionują wysokość rachunków, które następnie ubezpieczony przekazuje celem wypłaty odszkodowania. Wszystko dlatego, że osoba wydająca decyzję w imieniu firmy ubezpieczeniowej powołuje się na obowiązek minimalizacji szkody. Zgodnie z interpretacją ubezpieczyciela, poszkodowany miał obowiązek współdziałania i minimalizacji kosztów. Tym samym miał wybrać tańszego mechanika i tańszą wypożyczalnie samochodów.

Sprawy tego rodzaju często trafiają do sądów. Te nie są jednomyślne jeśli chodzi o wydawanie wyroków. Linia orzecznictwa biegnie dwutorowo:

  • z jednej strony ubezpieczony nie ma obowiązku szukać najtańszej oferty i jeśli wybrana przez niego nie jest rażąco wysoka (względem cen lokalnych) ubezpieczyciel ma obowiązek pokryć koszt naprawy i wynajmu
  • z drugiej strony mówi się o tym, że osoby ubezpieczone nie wykazują żadnych starań w poszukiwaniu chociażby oferty najmu auta, bo są zdania, że koszt ten pokryje ubezpieczyciel

Podsumowanie

Na tę chwilę trudno o jednoznaczne wnioski, bo przepisy prawa są bardzo ogólne. Decyzje sądów różnią się od siebie nawet jeśli zapadają w ramach jednego wydziału. Prawnicy i specjaliści domagają się doprecyzowania przepisów, jednak obecnie żadne prace nad zmianami nie trwają.

Comments are closed.