Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Jak odbywa się badanie holterem ciśnieniowym?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Holter ciśnieniowy jest rodzajem badania używanego w celu dobowej kontroli ciśnienia tętniczego krwi. Jak przeprowadza się tego typu diagnostykę?

Jak odbywa się badanie z użyciem holtera ciśnieniowego?

Dobowy pomiar ciśnienia tętniczego krwi, czyli holter ciśnieniowy jest badaniem prowadzonym z użyciem dedykowanego do tego urządzenia, które określane jest również tym samym terminem.

Badanie holterem ciśnieniowym nie jest skomplikowane i nie wymaga specjalnych przygotowań. W jego trakcie nosi się holter ciśnieniowy przez wskazany czas, najczęściej 24 godziny.

Co należy robić w trakcie badania holterem ciśnieniowym?

Badania z użyciem holtera ciśnieniowego nie są inwazyjne i bolesne, ponieważ pomiar ciśnienia odbywa się podobnie, jak podczas zwykłego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Pomiary są prowadzone najczęściej co 15 minut w trakcie dnia i co 30 minut w nocy.

W trakcie badania tego typu należy wykonywać zwykłe czynności, a w trakcie pomiarów w miarę możliwości wyprostować rękę, na której znajduje się kołnierz. Należy też kontrolować, czy rękaw znajduje się stale ponad łokciem.

Podczas badania prowadzonego z użyciem holtera ciśnieniowego konieczne jest również zapisywanie zdarzeń, na przykład godzin:
– Pobudki,
– Odpoczynku,
– Sytuacji stresowych,
– Posiłków,
– Brania leków,
– Pójścia spać,
– Innych dolegliwości występujących podczas badania.

Czego nie należy robić w trakcie badania holterem ciśnieniowym?

W trakcie badania prowadzonego z użyciem holtera ciśnieniowego nie należy:
– Samodzielnie zmieniać ustawień na jednostce centralnej,
– Podejmować znacznego wysiłku fizycznego, na przykład uprawiać sportów,
– Brać kąpieli ani prysznica,
– Korzystać z sauny.

Podczas badania można bez problemów korzystać z komputera, telefonu komórkowego.

Holter ciśnieniowy – jak należy z nim spać?

Jeśli nosi się Holter ciśnieniowy jak spać z takim urządzeniem w trakcie przeprowadzania pomiarów?

Rekomenduje się spanie na plecach, a ręce powinny być ułożone wzdłuż ciała, ponieważ wtedy nie dochodzi do nadmiernego ucisku na rękę, na której znajduje się rękaw urządzenia.

Dokładnych informacji o tym, jak postępować, gdy nosi się holter ciśnieniowy jak spać z tym urządzeniem, udzieli placówka medyczna przekazująca je do badania.

Comments are closed.