Ad
Ad
Ad
Dom i wnętrze

Etat za granicą

Pinterest LinkedIn Tumblr

Chcąc poszerzać ścieżki rozwoju i móc stale podnosić swoje kwalifikacje coraz częściej myślimy o tym, aby czasowo lub też na stałe przeprowadzić się na zachód, aby tam właśnie podjąć pracę. Wśród najczęściej wybieranych państw wymienia się przede wszystkim Niemcy, ale również Francję czy Wielką Brytanię. Co kieruje nas do tak poważnej zmiany w życiu?

Dlaczego przeprowadzamy się za granicę?

Poszukiwania pracy za granicą związane są przede wszystkim z chęcią zmiany w naszym życiu – nierzadko warunki, jakie daje nam państwo wydają się nam niewystarczające. Faktem jest, że w Polsce średnia zarobków nijak ma się do europejskiej średniej, a ceny gonią największe, zachodnie miasta. Drugą, niezwykle ważną sprawą, jest chęć zarabiania więcej – to dotyczy szczególnie stanowisk specjalistycznych, gdzie pensja może być nawet trzykrotnie wyższa. Nie ma wątpliwości, że za granicą doceniane są konkretne umiejętności, dotyczy to przede wszystkim elektrotechników, ale tez informatyków, programistów. Praca za granicą daje im nie tylko możliwość większych zarobków, ale też podnoszenia kwalifikacji poprzez różnorodne kursy i szkolenia, najczęściej organizowane przez pracodawcę. Nierzadko sam pracodawca oferuje możliwość nauki języka. Atutem tak dużej zmiany w życiu zawodowym jest możliwość dalszego rozwoju i awansów. 

O czym pamiętać decydując się na wyjazd zarobkowy?

Bez względu na to, czy wyjeżdżamy do pracy na rok czy na stałe musimy wiedzieć, jak rozliczyć podatek z Niemiec czy z innego kraju europejskiego. Rozliczenie z fiskusem wymaga od nas zgromadzenia konkretnych dokumentów. Jeśli nie czujemy się na siłach samodzielnie podchodzić do tego tematu możemy poprosić o pomoc wyspecjalizowane biura podatkowe. Rozliczenie możemy przeprowadzić za pomocą Internetu – to wygodne i proste!

Comments are closed.