Wymiana rozrządu nie jest czymś, co napawa właścicieli aut radością. Chociaż są samochody, gdzie koszty części i usługi zamykają się w dość przyzwoitej kwocie nie większej niż 500 zł. Są jednak i takie, gdzie wymiana rozrządu to finansowy armagedon, dogłębnie drenujący kieszeń. W takiej sytuacji w grę wchodzą kwoty liczone w tysiącach złotych. Od czego zależą te koszty? Kiedy należy wymienić rozrząd i jakie w ogóle rozróżniamy paski rozrządu?
Paski rozrządu – rodzaje
Pasek rozrządu jest jednym z elementów układu rozrządu silnika, którego zadaniem jest przełożenie napędu z wału korbowego na mechanizm rozrządu, czyli najczęściej na zawory i tłoki. I tak jak różne są konstrukcje układów rozrządu, stosowanych w poszczególnych typach silników, tak i różne są paski rozrządu wchodzące w skład całego mechanizmu. Ogólnie taki podstawowy podział w tym zakresie obejmuje:
- paski rozrządu, wykonane z reguły z tworzywa sztucznego (np. guma)
- łańcuchy rozrządu (najczęściej metalowe)
Obecnie producenci samochodów, po zachłyśnięciu się wytrzymałością łańcuchów rozrządu, wracają jednak do pasków. Z czasem okazało się, że jednak łańcuchy rozrządu nie są aż tak wytrzymałe i bezproblemowe, jak mogłoby się wydawać. A niestety ich wymiana jest z reguły dużo bardziej kosztowna niż ma to miejsce w przypadku pasków rozrządu. Co ważne, trzeba mieć też na uwadze, że łańcuchy rozrządu ze względu na swoją małą elastyczność potrzebują do działania wielu dodatkowych podzespołów, takich jak napinacze, ślizgi czy szyny prowadzące.
Kiedy wymienić pasek rozrządu
Producenci z reguły dokładnie określają, przy jakim przebiegu należy wymienić pasek rozrządu. Jeśli są to zwykłe paski, to najczęściej zaleca się wymianę co około 60-80 tysięcy kilometrów. Są jednak układy, gdzie wymiana może być przeprowadzana nawet w interwałach wynoszących 150-200 tysięcy kilometrów. W przypadku łańcuchów rozrządu teoretycznie taka wymiana powinna nie mieć miejsca.
Praktyka jednak pokazuje, że niestety, ale bardzo często trzeba jej dokonać. Oczywiście z reguły ma to miejsce rzadziej niż w przypadku paska rozrządu, jednak trzeba się liczyć z tym, że po przejechaniu kilkuset tysięcy kilometrów (czasami sporo mniej), łańcuch rozrządu będzie do wymiany. Ponadto bardzo często pasek rozrządu wymieniany jest po zakupie samochodu z niepewnego źródła, co jest bardzo dobrą praktyką.
Ile kosztuje wymiana paska rozrządu
Koszty wymiany paska rozrządu są naprawdę zróżnicowane, zarówno pod względem ceny samego paska i osprzętu, jak i robocizny. Wszystko de facto zależy od rodzaju silnika i zastosowanych rozwiązań. Rozstrzał w tym przypadku wynosi od ponad 100 złotych do kilku tysięcy złotych. Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj paska rozrządu pasuje do Twojego auta i ile kosztuje, to możesz od razu sprawdzić to na Ucando.pl, po wpisaniu w wyszukiwarkę danych samochodu, otrzymasz wyniki w postaci pasków rozrządu oraz ich cen.
Przy wymianie paska rozrządu, zawsze warto wymienić również wszystkie rolki, napinacze i pompę wody oraz pasek osprzętu, ponieważ samo dostanie się do rozrządu to z reguły trudna sprawa, a tym samym droga impreza. Mechanicy przy najbardziej skomplikowanych konstrukcjach mogą policzyć za to grubo ponad 1000 zł.
Comments are closed.