Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Gdzie odnaleźć się może technologia blockchain?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Blockchain na początku odnosił się tylko do i wyłącznie do Bitcoinów i innych Altcoinów. Teraz znaczenie tej technologii w znaczący sposób wzrosło. Co też sprawiło, że wiele firm zaczęło interesować się tą tematyką. W końcu – według słów co po niektórych osób, technologia blockchain ma prowadzić do korzystnych i pozytywnych zmian.

Różne technologie blockchain

Does your company need blockchain? Zanim ktokolwiek odpowie sobie na to pytanie, w sposób pozytywny lub negatywny, powinien uświadomić sobie, że mówiąc o łańcuchu bloków, na myśli można mieć różnego rodzaju technologie. To mit, że opierają się one na tym samym. Nie tylko mówi się o blockchain, który opiera się na BTC lub Ethereum. Wiele z nich zostało wymyślonych po Bitcoinie, ale w zupełności od podstaw, mających inne zasady działania.

Pośrednicy w łańcuchu bloków

Zaletą blockchain jest to, że dochodzi do eliminacji pośredników, co pozwala ograniczyć koszta/zwiększyć przychody. Aczkolwiek – eliminacja pośredników nie zawsze możliwa jest w 100%. Niekiedy owi pośrednicy będą potrzebni. Przykładem takich sytuacji mogą być transakcje, jakie wymagają obecności notariusza. Całość może zostać zastąpiona poprzez transakcje, jakie zawiera się w systemie blockchain, ale i tak wszelkiego rodzaju informacje zostać muszą potwierdzone przez osobę posiadającą uprawnienia notariusza.

Energochłonna technologia blockchain

Na ten temat można mówić z dwóch punktów. Pierwszy będzie zdecydowanym potwierdzeniem. W szczególności, jeżeli mowa jest o kopaniu kryptowalut. Są osoby, które szacują, że sama technologia opierająca się na blockchain, jest równa rocznemu zużyciu prądu całej Irlandii. 

Aczkolwiek, z drugiej strony, wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, z jakim dokładnie konsensusem ma się do czynienia. Bo to wszystko zależne jest od niego. Programiści, którzy czuwają nad rozwojem łańcucha bloków, robią wszystko, aby zaoferować coś, co pozwoli na zdecydowanie mniejsze zużycie energii.

Poświadczenie dokumentów

Blockchain nie pozwala tego dokonać. Z drugiej jednak strony – pozwala na jego zapisanie. Na dodatek, nie będzie można go w żaden sposób usunąć. W końcu, każdy łańcuch bloków zawsze przechowywany jest w kilku kopiach. Tylko że brak na razie orzecznictwa, które pomogłoby w przyszłości, jeżeli chodzi o przynależność i poświadczenie dokumentów. Pozostaje więc mieć nadzieję, że w przyszłości całość ulegnie zmianie, ułatwiając dokonanie wielu czynności. 

 

Comments are closed.